Jak czesać psa?

Jak czesać psa

Tak samo ważne, jak prawidłowe żywienie, kąpanie i spacery oraz pielęgnacja psa jest regularne wyczesywanie psiej sierści/włosów. Owłosienie zwierzęcia jest zupełnie inne, niż człowieka – proces wymiany sierści ze starej na nową zachodzi bardzo powoli. Co więcej, pod warstwą nowej sierści kryje się tzw. podszerstek – kłęby starej sierści. Jeśli nie będziemy go regularnie wyczesywać, prędzej czy później zacznie wywoływać u naszego czworonożnego przyjaciela dyskomfort, a nawet podrażniać jego skórę. Mało tego, do ciała zwierzęcia zaczną lgnąć różnego rodzaju owady oraz pasożyty, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego też czym prędzej powinniśmy zastanowić się jak przyzwyczaić psa do czesania oraz jak czesać psa. Podpowiadamy w jaki sposób i czym czesać psajaka szczotka dla psa z krótką sierścią oraz jaka szczotka dla psa długowłosego będzie odpowiednia!

 

Jak przyzwyczaić psa do czesania?

Zanim wyjaśnimy sobie jak czesać psa i jaka szczotka dla psa z krótką sierścią, a jaka dla długowłosego jest odpowiednia, powinniśmy wspomnieć co nieco na temat tego, jak przyzwyczaić psa do czesania. Dużo łatwiej będzie nam regularnie pielęgnować futro pupila, gdy on po prostu będzie to lubił. Wobec tego, jak tego dokonać?

 

W jaki sposób pokazać zwierzakowi, że czesanie sierści może być przyjemne? Po pierwsze, jak to zwykle bywa, gdy chcemy psiaka czegoś nauczyć, przekonać go do jakiejś czynności, wytresować, należy sięgnąć po jego ulubione smakołyki. Po drugie, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czym czesać psa. To, które z dostępnych na rynku akcesoriów wybierzemy na pierwsze czesanie ma ogromne znaczenie i rzeczywiście może zaważyć na tym, czy nasz pupil polubi ten zabieg, czy jednak się do niego zrazi. Wobec tego, jaka szczotka dla psa długowłosego, a jaka dla tego, z krótką sierścią będzie najlepsza?

 

Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią?

Nie ulega wątpliwości, że regularne czesanie to jeden z ważniejszych zabiegów pozwalających utrzymać psa w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, a jego sierść i skórę w doskonałej kondycji. Stąd też warto sprawdzić jak przyzwyczaić psa do czesania oraz poszukać odpowiednich do tego akcesoriów. Jaka szczotka dla psa z krótką sierścią jest najwłaściwsza?

 

Dla zwierzaków, których sierść jest raczej krótka i gładka absolutnie wystarczające są standardowe szczotki dla psa. Najlepiej z naturalnego włosia lub drucianego zakończonego małymi kuleczkami. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalną gumową rękawicę, przy pomocy której zbierzemy wszystkie martwe włoski. A czym czesać psa o długiej sierści? Jaka szczotka dla psa długowłosego okaże się optymalnym rozwiązaniem.

 

Jaka szczotka dla psa długowłosego?

Ustaliliśmy już czym czesać psa o krótkiej sierści. A co z czworonogami, które mają długą, puszystą sierść? Jaka szczotka dla psa długowłosego pozwoli skutecznie wyczesać zarówno nową sierść, jak i podszerstek? W tym przypadku przydatna będzie szczotka z miękkim włosiem do wyczesywania martwej sierści oraz rzadki grzebień. Poza tym, warto przemyśleć zakup zgrzebła i trymera. Trzeba też pamiętać o najważniejszym! Wszystkie zabiegi należy przeprowadzać zawsze czystymi akcesoriami, aby nie narazić pupila na choroby skóry takie jak łupież u psa, czy grzybice skórne.