Ile żyją szynszyle i jak przedłużyć ich życie?

Ile żyją szynszyle

Jeżeli tu trafiłeś, tzn, że zastanawiasz się, ile żyją szynszyle. Masz go już w domu, czy zastanawiasz się, jakiego gryzonia kupić dla swojego dziecka? Jeżeli wybieramy domowego gryzonia, wybór często pada na myszkę, szczura czy chomika, ewentualnie świnkę morską czy królika. Obok nich warto wymienić szynszyle, a więc gryzonie, które w naturalnym środowisku zamieszkują Amerykę Południową. Co nie jest bez znaczenia, szynszyla to zwierzę długowieczne. Sprawdzamy, ile żyje szynszyla i co zrobić, aby wydłużyć życie tego gryzonia, który może żyć tyle, ile pies czy kot.

Ile lat żyją szynszyle?

Szynszyla na wolności żyje w Ameryce Południowej. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby tego gryzonia hodować w klatce w domu czy mieszkaniu. Bez wątpienia jest to zwierzę mniej popularne od chomików czy myszek, ale regularnie zyskujące na popularności w Polsce. Dlatego przed zakupem tego gryzonia wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, ile żyje szynszyla. Jak się okazuje, jest to naprawdę długowieczne zwierzę.

Zdarza się, że szynszyle w domu żyją nawet ponad 20 lat. Rekordowe osobniki dożywały niemal 30 lat, a więc to naprawdę ogromny okres. Do Księgi rekordów Guinnessa została wpisana szynszyla o imieniu Radar. Osobnik mieszkający w Stanach Zjednoczonych przeżył 29 lat i 229 dni. Szynszyle żyją więc nawet dłużej niż najpopularniejsze zwierzęta domowe – psy czy koty. Oczywiście długość życia tych gryzoni zależy od kilku czynników, również tego, jak właściciel dba o swojego pupila. Życie szynszyli skracają również choroby genetyczne. Mimo wszystko i tak żyją one znacznie dłużej niż na przykład chomik, który często dożywa zaledwie ok. 2 lat.

Szynszyla po urodzeniu przez okres dwóch do trzech miesięcy musi pozostać z matką. To okres, kiedy gryzoń się rozwija i nabywa umiejętności społecznych. Dorosłość jako zwierzę szynszyla osiąga po ukończeniu 1. roku życia. Pod koniec życia tych zwierząt, kiedy szynszyla jest już zaawansowana wiekowo, można zaobserwować spadek wagi zwierzęcia, złamane wąsy, małą aktywność i apatię.

Czego potrzebuje szynszyla – hodowla w domu

Szynszyle to zwierzęta, które mają naprawdę dobre geny. Dlatego potrafią żyć bardzo długo, ale oczywiście pod pewnymi warunkami. Na długość życia szynszyli ogromny wpływ ma przede wszystkim sposób odżywiania.

Dieta szynszyli powinna być bogata w witaminy, mikro i makroelementy oraz wysokiej jakości substancje odżywcze. Ważne, żeby w diecie szynszyli nie było wielu tłuszczów. Oczywiście najbezpieczniej zainwestować w sprawdzone, rekomendowane przez lekarzy weterynarii karmy dla szynszyli, które są dostępne także w sklepie zoologicznym Zoona. Oprócz tego wskazane jest sianko, podobnie jak wysuszone warzywa i owoce (np. marchew, buraki, słonecznik, rodzynki, pietruszka, seler, jabłko, migdały, dynia, śliwka, banany, owoce leśne). Zwierzakowi podawać można także gałązki z drzew owocowych (np. brzoza, lipa, wierzba, jabłoń) czy kolby, które pomogą w ścieraniu ząbków. Pokarm szynszylom należy podawać o tej samej porze.

Ile lat żyją szynszyle

Szynszyl hodowla w domu – ile żyją szynszyle w warunkach hodowlanych?

Na co wielu miłośników szynszyli nie zwraca uwagi, bardzo ważne jest środowisko, w jakim przebywa gryzoń. Woliera dla szynszyli lub klatka dla gryzoni powinna być ustawiona w miejscu, w którym zwierzę nie będzie narażone na przegrzanie i intensywne zapachy. Szynszyle powinny też unikać hałasu.

Jeżeli domowym gryzoniem jest szynszyla, zabawa to ważny element życia tego zwierzęcia. O ile jest to możliwe, pod okiem opiekuna gryzoń powinien mieć możliwość spacerowania po całym domu. Częściej będzie się jednak bawić w klatce, a więc należy ją właściwie zagospodarować. Wskazane są duże klatki i spore place zabaw dla gryzoni wyposażone w wiele elementów. To zwierzęta bardzo aktywne, a więc szynszyle powinny mieć możliwość wspinania się i skakania.

Druga szynszyla – czy jest konieczna?

Szynszyle są nie tylko aktywne, ale także bardzo towarzyskie. Dlatego warto kupić od razu dwa osobniki. W swoim środowisku naturalnym w Ameryce Południowej szynszyle żyją w grupach. Pozostawione same, jeżeli nikogo nie ma w domu, robią się zdziczałe, smutne i osowiałe. To kolejny powód do tego, żeby zainwestować w parkę szynszyli, które będą czuć się raźniej.

Odpowiadając na pytanie, ile żyją szynszyle, należy też odnieść się do właściwej i specjalistycznej opieki medycznej. Lekarza weterynarza z szynszylą warto odwiedzać regularnie. Podczas oględzin lekarz sprawdzi, czy zwierzę nie walczy z jakimś schorzeniem. Podczas wizyty powinien on ocenić m.in. stan sierści, zębów i pazurków. Obowiązkowo weterynarza należy odwiedzić wówczas, kiedy szynszyle zmagają się z różnymi chorobami, które mogą być wywołane:

  • – karmieniem nieodpowiednią dietą (m.in. niedrożność jelit, biegunki, wzdęcia, przerost lub wrastanie zębów, śliniaczka, żucie okrywy włosowej, żółte zwyrodnienie tłuszczowe);
  • – niewłaściwą opieką (m.in. udar cieplny, zapalenie spojówek, złamania kości i zębów, niezakaźny nieżyt nosa);
  • – przez pasożyty (m.in. lamblioza, kokcydioza, grzybica).

Długie życie szynszyli

Podsumowując, szynszyle żyją długo. W niewoli w klatce szynszyla może dożyć nawet 20 lat. Jednak to, jak długo będzie żyć ten gryzoń, zależy nie tylko od genów, ale też opieki, w tym stosowania odpowiedniej karmy i zapewnienia gryzoniowi aktywności fizycznej. Jeżeli chcesz wiedzieć coś więcej na ich temat czytaj: “Co jedzą szynszyle?”

Komentarze: