Gryzonie domowe co skłania nas do hodowli gryzoni?

Gryzonie domowe

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wielu z nas wybiera na domowników właśnie je? Gryzonie domowe co skłania nas do hodowli gryzoni? Hodowlane gryzonie domowe nie cieszą się tak dużą popularnością, jak najpopularniejsze zwierzęta, jakie możemy spotkać w polskich domach czy mieszkaniach, czyli psy i koty. Jednak również małe gryzonie, podobnie jak nieco większe świnki morskie i króliki mogą przynieść wiele radości. W tym artykule sprawdzamy, co skłania do hodowania futrzaków typu chomik, mysz, szczur, szynszyl, koszatniczka, świnka morska czy królik.

Powód 1. Odpowiedzialność i opieka nad gryzoniem

Podobnie jak inne zwierzęta domowe, gryzonie również mają wiele zalet. Z pewnością nie są to zwierzęta, z którymi można nawiązać tak bezpośredni kontakt, jak jest to w przypadku kotów i psów. Jednak warto postawić na gryzonie hodowlane.

Jeżeli dotychczas w domu nie było żadnego zwierzęcia, warto zacząć właśnie od gryzoni. Również małe futrzaki wymagają opieki, troski i przynajmniej odrobiny zaangażowania. W związku z tym również te niewielkie zwierzęta uczą odpowiedzialności.

Decydując się na małe gryzonie domowe, właściciel bierze na siebie nowe obowiązki. Czynności związane z opieką nad małym zwierzęciem należy wykonywać regularnie każdego dnia. Mowa o sprzątaniu klatki, dokarmianiu czy pojeniu zwierzęcia. Uczy to odpowiedzialności, dyscypliny, systematyczności czy wrażliwości i empatii, również w stosunku do ludzi.

Powód 2. Tanie i łatwe w utrzymaniu

Kolejną zaletą hodowania gryzoni jest związany z tym wydatek finansowy. Małe gryzonie domowe są tanie w zakupie i późniejszym utrzymaniu. Oczywiście również te niewielkie zwierzęta klatkowe wymagają pewnego nakładu finansowego. Oprócz zakupu samego zwierzęcia należy liczyć się także z wydatkiem na klatkę i akcesoria dla gryzoni (m.in. miska dla gryzonia, poidło, zabawki).

Oczywiście potrzebna jest także specjalistyczna karma dla gryzoni, która zapewnia zwierzęciu składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Kupić i regularnie wymieniać należy także podściółkę (np. trociny, pellet, ściółka konopna, bawełniana, kukurydziana). Konieczne mogą być także wizyty u weterynarza. Jednak koszty utrzymania gryzonia w klatce i tak są wielokrotnie niższe, aniżeli ma to miejsce w przypadku psa czy kota.

Powód 3. Wzrost wydzielania dopaminy i serotoniny

Dopamina i serotonina to hormony szczęścia oraz uczucia dobrobytu. Ich wydzielanie zmniejsza poziom kortyzolu, który jest hormonem wywołującym stres. Samo przyglądanie się zwierzęciu domowemu, nawet jeżeli jest ono tak małe, pozwala rozładować emocje.

Jest to również sposób na przezwyciężenie uczucia samotności. Oczywiście nie w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku psów i kotów, ale w tym obszarze również małe gryzonie oddziałują korzystnie na naszą psychikę. Zapewniają właścicielowi towarzystwo o każdej porze dnia i nocy, co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Szczególnie że wiele gryzoni łatwo jest oswoić, a one same są bardzo towarzyskie (np. chomik, królik, koszatniczka).

Powód 4. Dla dzieci i osób dorosłych

Małe gryzonie domowe, jak chomik, świnka morska, królik, a nawet szczur, sprawdzają się jako zwierzęta dla osób dorosłych, szczególnie domatorów, ale również dzieci. Gryzonie wyglądają uroczo, mają miękkie futerko i są beztroskie. Dlatego przyciągają uwagę również dzieci. Jako że opieka nad nimi jest prosta i przyjemna, jest to dobry wybór na pierwsze zwierzę w domu.

Powód 5. Szeroki wybór

W każdym sklepie zoologicznym jest bardzo szeroki wybór gryzoni. W klatkach żyją między innymi myszy czy chomiki, ale również szynszyle, koszatniczki, a nawet szczury. Do wyboru są także większe gryzonie tupu świnki morskie czy króliki. Jako że każdy gatunek ma wiele podgatunków, wybór jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś optymalnego do swojego domu czy mieszkania.

Zoona.pl to sklep internetowy, który oferuje bardzo wiele produktów niezbędnych do opieki nad najróżniejszymi zwierzętami, również tymi najmniejszymi, które żyją w klatkach. Nasz sklep dla gryzoni to szeroki wybór przysmaków i karm dla chomików, myszy, szczurów, królików i innych futrzaków. Oferujemy także same klatki i ich wyposażenie, w tym najróżniejsze poidła dla gryzoni, miseczki i dozowniki na karmę. Polecamy też ściółki pochłaniające wilgoć i neutralizatory nieprzyjemnych zapachów.