Dlaczego psy mają mokre nosy?
W tym poście przybliżymy Ci zagadnienie, dlaczego psy mają mokre nosy. Chyba dla nikogo nie jest żadną tajemnicą to, że nos psa zazwyczaj jest mokry i zimny. Możemy się o tym przekonać za każdym razem, gdy zwierzę próbując zwrócić na siebie naszą uwagę, zachęcić do wspólnej zabawy czy też (jeśli nas nie zna) poznać – trąca nas pyskiem, a więc i nosem. Zresztą, chyba każdy z nas słyszał kiedyś mit o psim nosie, który mówi, że mokry i zimny oznacza, że nasz czworonożny przyjaciel jest zdrowy, natomiast gdy pies ma suchy, ciepły nos najpewniej jest chory. Okazuje się jednak, że takie wytłumaczenie możemy włożyć między bajki. W takim razie jak jest naprawdę? Dlaczego psy mają mokre nosy? Jaka jest faktyczna tego przyczyna? Co oznacza mokry nos u psa? Czy powinniśmy się niepokoić, gdy pies ma suchy, ciepły nos?
Nos psa
Chcąc zrozumieć dlaczego psy mają mokre nosy, przede wszystkim musimy wiedzieć co nieco na temat samego nosa psa – jego budowy oraz podstawowych funkcji. Psi narząd węchu składa się z zespolonego z górną wargą nosa zewnętrznego, parzystej jamy nosowej i zatok przynosowych. W środku nos psa posiada dwie jamy – tzw. przedsionek z nozdrzami przednimi oraz szerszą jamę nosową.
Przy nozdrzach znajduje się natomiast nieowłosiona skóra (zwykle pigmentowana). Tworzy ona pokrytą rowkami płytkę nosową, na której umiejscowione są gruczoły surowicze. To właśnie wydostająca się z nich wydzielina sprawia, że nos psa niemal nieustannie jest wilgotny. Chłodny jest natomiast przez to, że wydzielina paruje. Do tego psy bardzo często się oblizują, a co za tym idzie rozprowadzają po powierzchni nosa wydzielinę gruczołów surowiczych i ślinę. To pomaga im z kolei rozpoznawać zapachy, ponieważ cząsteczki zapachowe to rozpuszczalne w wodzie związki chemiczne.
Warto też dodać, że nos psa jest miękki. Psy mają też dużą swobodę w poruszaniu nim. Jednak, czy to wystarcza, by uznać, że zwierzę z mokrym nosem jest zdrowe? Co oznacza mokry nos u psa? i co robić, gdy pies ma suchy, ciepły nos?
Co oznacza mokry nos u psa?
Biorąc pod uwagę specyficzną budowę i funkcje nosa psa, można by wyciągnąć wniosek, że wilgotny i chłodny jest oznaką zdrowia. Czy tak jest rzeczywiście? Co oznacza mokry nos u psa? Otóż, w większości przypadków, tj. gdy nie występują żadne niepokojące objawy, rzeczywiście mokry nos psa świadczy o tym, że jego narząd węchu pracuje prawidłowo. Z drugiej strony, jeśli psi nos jest mokry, zimny, a zwierzę kicha – może być oznaką przeziębienia czy alergii u psa. Najbardziej zaalarmować powinien nas katar, który może być efektem choroby. Nosówka u psa jest często skojarzona z wypływem z nosa śluzu, a jest to bardzo groźna choroba, dlatego warto wówczas udać się do lekarza weterynarii. Natomiast, czy należy się martwić, gdy pies ma suchy, ciepły nos?
Dlaczego psy mają mokre nosy już wiesz, a co jeżeli Twój pies ma suchy i ciepły nos?
Zwykło się mówić, że jest chory, ma gorączkę, w każdym razie – coś mu dolega. Okazuje się jednak, że to nieprawda, a przynajmniej, nie jest to jednoznaczne. Faktycznie, suchej płytce nosowej może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, ale i nie musi. Przyczyną suchego nosa psa nierzadko jest odwodnienie organizmu, przegrzanie lub alergia. Nie zawsze jednak należy się niepokoić.
Suchość nosa jest typowa u tych zwierząt również po długim śnie, gdy pies się nie oblizywał, po intensywnym spacerze czy wspólnym bieganiu, a także w sytuacji, gdy nasz pupil przebywa w klimatyzowanym lub mocno ogrzewanym pomieszczeniu. Podsumowując, gdy pies ma suchy, ciepły nos nie należy od razu mieć najgorszych myśli, warto zastanowić się, jaki może być tego powód i dopiero, gdy dojdziemy do wniosku, że tak być nie powinno, że nie znajdujemy żadnego sensownego wytłumaczenia – wybrać się ze swoim czworonożnym przyjacielem do weterynarza.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.