Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Dlaczego psy liżą ludzi? Dlaczego pies liże?

Dlaczego psy liżą ludzi. Dlaczego pies liże?

Nie da się ukryć, że przez lata bardzo zżywamy się ze swoimi zwierzętami, nierzadko stają się one naszymi bratnimi duszami. W końcu nie bez powodu zwykło się mówić, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jeśli tylko wykażemy trochę zainteresowania i odpowiednio się o niego zatroszczymy, nasz czworonożny pupil z pewnością odwdzięczy się nam bezgraniczną miłością, zaufaniem, wiernością. Musimy jeszcze tylko nauczyć się poprawnie czytać sygnały, jakie ten nam wysyła, rozumieć go. Dlaczego psy liżą ludzi? Dlaczego pies liże? W tym miejscu niewątpliwie niejeden opiekun psa zastanawia się lub kiedyś zastanawiał się właściwie dlaczego psy liżą ludzi. Co oznacza lizanie przez psa? Jak je interpretować? Dlaczego pies liże człowieka po rękach? Czy to normalne? Czemu psy liżą po twarzy swoich właścicieli?

 

Lizanie przez psa – dlaczego pies liże?

 

Powiedzmy sobie otwarcie, nie raz i nie dwa, każdemu z nas, a przynajmniej większości przeszło przez myśl dlaczego psy liżą ludzi? Skąd wzięło się lizanie przez psa i co tak właściwie oznacza? Czy psy chcą nam w ten sposób coś zakomunikować?

 

Otóż, trzeba pamiętać, że lizanie oraz tzw. iskanie to w świecie zwierząt jeden z ważniejszych sposobów porozumiewania się. W większości przypadków, gdy psy, ale też koty i gryzonie, czy inne zwierzęta, zarówno te udomowione, jak i dzikie zaczynają nawzajem się wylizywać, zazwyczaj po pysku, uszach i okolicach oczu po prostu okazują sobie sympatię. Poza tym, lizanie przez psa drugiego psa jest typowe w sytuacji witania się, czy też zachęcania do wspólnej zabawy. Jednak, dlaczego pies liże człowieka po rękach i czemu psy liżą po twarzy swoich właścicieli?

 

Dlaczego pies liże człowieka po rękach?

 

Wiemy już skąd się bierze lizanie przez psa i jak intepretować sytuację, kiedy dwa psy liżą się nawzajem po pysku, uszach i okolicach oczu. To jednak nie wyjaśnia (a przynajmniej niedostatecznie) dlaczego psy liżą ludzi. Zacznijmy może od tego, dlaczego pies liże człowieka po rękach i w ogóle dlaczego pies liże. Otóż, lizanie dłoni pozwala psu dowiedzieć się gdzie byliśmy, co robiliśmy, a nawet w jakim jesteśmy nastroju. Nasz pupil rozpoznaje czy jesteśmy spokojni i zrelaksowani, czy raczej zmęczeni, zestresowani, poddenerwowani. Trzeba bowiem wiedzieć, że nasi czworonożni przyjaciele doskonale odczytują informacje o naszym samopoczuciu zawarte w feromonach znajdujących się w naszym pocie, czyli na rękach właśnie. Natomiast, czemu psy liżą po twarzy?

 

Czemu psy liżą po twarzy swoich właścicieli?

 

Wiemy już dlaczego psy liżą ludzi, a przynajmniej dlaczego pies liże człowieka po rękach. Jednakże, czemu psy liżą po twarzy swoich właścicieli? Jaki jest cel takiego lizania przez psa? Okazuje się, że powodów ku takiemu zachowaniu jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, psy poprzez lizanie okazują nam swoją sympatię, próbują nas uspokoić i pocieszyć, gdy wyczują, że jesteśmy zdenerwowani i/lub smutni, a także starają się zachęcić nas do zabawy z nimi lub pieszczot. Jedyne wyjście w takiej sytuacji to zabranie zabawki dla psa z podłogi i odwdzięczenie się za tą miłość dobrą “szarpaniną”.

Komentarze: