Czym karmić króliki?

Czym karmić króliki

Czym karmić króliki – pamiętaj że króliki to wybredne gryzonie. Dowiedz się, jakie pokarmy są dla nich najlepsze i jak zbilansować ich dietę. Miłośników gryzoni, którzy zamiast tak popularnych zwierząt domowych, jak psy i koty, znacznie bardziej wolą hodować np. króliki, chomiki, świnki morskie czy też szynszyle, nie brakuje. Co prawda gryzonie nie są tak wymagające, jak czworonożni pupile – są zdecydowanie mniejsze, w związku z czym nie potrzebują tyle jedzenia. Nie trzeba ich wyprowadzać na spacery i swobodnie można zostawiać je same w domu (mieszkają w klatkach, w których to świetnie się czują). Jednak nie oznacza to, że są samowystarczalne. Na ich opiekunach przede wszystkim spoczywa obowiązek żywienia, co oczywiście przekłada się na ich zdrowie i samopoczucie. Wobec tego, czym karmić króliki? O czym należy wiedzieć w kwestii karmienia królików? Co jest najistotniejsze? Co mogą jeść króliki, a czego nie? Jak dopasować odpowiednią karmę dla królika?

Karmienie królików

Wszyscy nowi właściciele królików, ale też Ci, którzy mogą już pochwalić się pewnym stażem, a mimo wszystko zastanawiają się czym karmić królika mogą być spokojni. Karmienie królików to nic skomplikowanego, oczywiście pod warunkiem, że doskonale wiemy co mogą jeść króliki, a czego nie i rzeczywiście trzymamy się obowiązujących zasad. Jeśli zależy nam na zdrowiu i świetnym samopoczuciu naszych króliczych przyjaciół przede wszystkim powinniśmy zadbać o jakość serwowanych produktów.

Czym karmić królika?

Na wstępie warto zaznaczyć, że podstawą żywienia tych gryzoni jest siano, które dostarcza im niezbędnych witamin, mikroelementów i włókien oraz umożliwia ścieranie zębów. Jako, że stanowi ono około 70-80% diety królika, istotne, aby było świeże i pachnące. Bardzo ważna jest również woda – bezpośrednio z kranu lub źródlana. Królik zawsze powinien mieć dostęp do świeżej, często zmienianej wody. W końcu nie możemy zapominać, o karmieniu królików ziołami – liśćmi mniszka lekarskiego, babki lancetowej i szerokolistnej, melisą, skrzypem, chabrami, jak i ziołami, które popularnie używamy w kuchni – miętą, oregano, tymiankiem, rozmarynem. Co poza tym? Co mogą jeść króliki, a czego nie? Czy warto kupować gotową, specjalną karmę dla królika?

Co mogą jeść króliki, a czego nie?

Sianko, woda i zioła – o tym nie wolno zapominać w karmieniu królika. Niemniej sporo słyszy się jeszcze o wielu innych produktach, które warto serwować tym gryzoniom. Co do nich zaliczamy? Co mogą jeść króliki, a czego nie?

Raz na jakiś można podawać królikom kawałki surowych warzyw:

  • marchewki,
  • pietruszki,
  • selera,
  • buraka.

Czasem warto podawać tak uwielbiane przez nich, lecz niestety wysoce kaloryczne, owoce: słodkie jabłka, gruszki, banany.

Czym karmić małe króliki?

Poza tym, zawsze warto mieć pod ręką tzw. granulat. Gotowa, specjalna karma dla królika przydaje się zwłaszcza, gdy z jakichś powodów nie mamy dostępu do świeżego sianka. Na takiej karmie nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ bardzo ważne, aby był to wysokiej jakości produkt. Natomiast absolutnie nie wolno podawać królikom „ludzkiego” jedzenia, czyli pieczywa, słodkich wypieków, słodyczy. Poza tym, niewskazane są ziemniaki, cebula i szczypior.