Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Czym karmić chomika?

Czym karmić chomika

Chomiki to niewielkie i niezbyt wymagające gryzonie, które w porównaniu do innych pupili domowych potrzebują znacznie mniej zaangażowania z naszej strony. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców decyduje się właśnie na zakup chomika jako pierwszego zwierzaka dla swoich pociech. Mimo wszystko, musimy pamiętać, że wciąż są to żywe stworzenia, którymi należy się zaopiekować.

 

Absolutną podstawą jest prawidłowe żywienie chomika, które w dużej mierze decyduje o zdrowiu i samopoczuciu zwierzęcia. Poza tym, zdrowa karma dla chomika, czyli dobrze zbilansowana dieta to mocne, lśniące futerko oraz szansa na przedłużenie życia. Zastanówmy się zatem, czym karmić chomika.

 

Prawidłowe żywienie chomika

 

Jak już zostało wspomniane na wstępie, żywienie chomika odgrywa kluczową rolę w opiece nad nim. Dieta przekłada się nie tylko na zdrowie gryzonia, ale również jego samopoczucie, wygląd futerka, ogólną kondycję, a nawet długość życia. Stąd też decydując się na zakup chomika prócz właściwej klatki, jej wyposażenia i przydatnych gadżetów, musimy zainwestować w odpowiednią karmę.

 

W tym miejscu pojawia się pytanie o to, czym karmić chomika. Surfując po internecie w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienie natkniemy się na wiele, bardzo różnych odpowiedzi. Ogólnie rzecz biorąc, do wyboru mamy gotowe pokarmy, kolby oraz samodzielnie przygotowywane mieszanki. Co jest najlepsze? Czym karmić chomika?

 

Czym karmić chomika – gotowe pokarmy, kolba czy własne mieszanki?

 

Skoro wiemy już jak istotne jest prawidłowe żywienie chomika, najwyższa pora odpowiedzieć na pytanie tytułowe, czyli: „Czym karmić chomika?”. Jak wiemy, do wyboru mamy kilka możliwości. Bez wątpienia warto samodzielnie przygotowywać pożywienie dla gryzonia. Wówczas mamy możliwość komponowania karmy wedle potrzeb i preferencji swojego zwierzaka, np. dodając mniej lub więcej orzechów, kukurydzy, rodzynek, owoców, warzyw. Możemy też sięgać po gotowe mieszanki, które zawierają w sobie przede wszystkim nasiona i zboża, przy czym mogą one stanowić maksymalnie 20% dziennej dawki pokarmu. Niezbędne za to w żywieniu chomika są kolby, które poza tym, że zawierają bogactwo najważniejszych składników odżywczych, umożliwiają ścieranie siekaczy oraz stanowią formę zabawy.

 

Jeżeli chodzi o zabawę naszego chomika to warto pomyśleć o bezpiecznych i wygodnych akcesoriach do klatki dla gryzoni. Na przykład kołowrotek dla gryzoni jest zabawką, która da radość pupilowi i właścicielowi. Dobrze wiedzieć, że nasz zwierzak ma odpowiednią dawkę ruchu.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat gryzoni i ich potrzeb zaglądaj często na strony naszego bloga o zwierzętach, gdzie dowiesz się wszystkiego na tematy związane ze zdrowiem, stylem życia i różnorodnością gatunków zwierzątek domowych. Właściciele malutkich zwierzaków dowiedzą się między innymi jaka ściółka dla chomika, świnki morskiej czy szczurka jest odpowiednia, oraz czy warto dawać jedzenie człowieka swojemu pupilowi: Czym karmić chomika? Wielbiciele zajęczaków dowiedzą się natomiast jak oswoić królika 🙂 Jeżeli zaś chcesz wiedzieć jeszcze coś więcej na temat szynszyli czytaj: “Co jedzą szynszyle?”

Komentarze: