Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Czy koty mogą pić mleko?

Czy koty mogą pić mleko

Nie wiedzieć czemu zwykło się myśleć, że najlepszym możliwym pokarmem dla kota jest mleko. Wizerunek mruczka z miską wypełnioną białym płynem od zawsze przewija się w ilustrowanych książkach, szkolnych podręcznikach dla najmłodszych, bajkach. Tak, jak oczywistym płynem podawanym psom jest woda, tak mleko, przynajmniej jeszcze do niedawna zarezerwowane było dla kotów. Dziś coraz częściej słyszy się, że to błąd. Jak jest naprawdę? Czy koty mogą pić mleko? A może głosy na temat negatywnego wpływu mleka na zdrowie kota są słuszne? Jeśli tak, dlaczego koty nie powinny pić mleka? Spieszymy z odpowiedziami.

 

Koty a mleko – żywienie kociąt

 

Żywienie kociąt jest inne niż dorosłego kota. Podstawowym pokarmem kociąt, zresztą jak wszystkich ssaków, w pierwszych miesiącach życia jest mleko matki. Jest ono potrzebne młodym do prawidłowego rozwoju, lecz tylko przez osiem, maksymalnie dwanaście tygodni. Po tym czasie układ trawienny kotów jest już gotowy na przyjmowanie suchej i karmy mokrej dla kotów. Można też uzupełnia dietę o witaminy dla kota. Czy koty mogą pić mleko mimo to, czy raczej jest ono niewskazane?

 

Dlaczego koty nie powinny pić mleka?

 

Podawanie mruczkom, które przestały już pić pokarm matki mleka krowiego nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego koty nie powinny pić mleka? Otóż okazuje się, że po 8., maks. 12. tygodniu życia, w ich organizmie zanika enzym odpowiedzialny za trawienie obecnej w mleku laktozy. W związku z tym, jeśli będziemy poić dorosłego kota mlekiem, zapewne skończy się to dla niego problemami żołądkowymi i jelitowymi, które będą objawiać się bólami i skurczami brzucha, nudnościami, biegunką, wymiotami, a nawet wysypką na skórze. Stąd też, zarówno dla kota, jak i dla nas, jako jego właścicieli, będzie lepiej jeśli zupełnie wyeliminujemy mleko z kociej diety. Nasz kot może nie będzie z tego powodu zbyt szczęśliwy, za to na pewno zdrowszy.

 

Jakie mleko dla kota?

 

Ustaliliśmy już, że nasi czworonożni przyjaciele w zasadzie nie mogą żywić się napojem zawierającym laktozę. Wyjaśniliśmy również dlaczego koty nie powinny pić mleka. Niestety, nie oznacza to, że odstawienie mleka pójdzie nam łatwo, ponieważ koty, jako wielkie łasuchy w większości wprost je uwielbiają. Na szczęście jest na to rada. Jeśli nasz kot ewidentnie domaga się mleka, możemy przez jakiś czas podawać mu tzw. mleko zastępcze dla kota, które sprawdzi się także w okresie rekonwalescencji i wzmożonego wysiłku, a także jako mleko dla kociąt, które straciły matkę.

Komentarze: