Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Czy każdego psa można strzyc?

Czy każdego psa można strzyc

Przed laty, gdy spotykaliśmy na ulicy psa z wyraźną fryzurą, moglibyśmy podejrzewać, że najprawdopodobniej zwierzę bierze udział w wystawach, a jego sierścią zajmują się specjaliści z profesjonalnego salonu groomerskiego. Z czasem, sytuacja uległa jednak zmianie. Dziś strzyżenie psów jest bardzo popularne i nawet w najmniejszych miastach Polski znajdziemy przynajmniej jednego psiego fryzjera czy też salon higieny i pielęgnacji psów.

Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli tych zwierząt zastanawia się, że czy warto skorzystać z takiej okazji, a przede wszystkim czy każdego psa można strzyc. Jakie znaczenie ma to, czy pies ma włosy czy sierść? Czy nie jest tak, że można skracać jedynie psie włosy? Czy można strzyc psy z sierścią? Jakie są rasy psów do strzyżenia?

 

Czy można strzyc psy z sierścią?

 

Jako, że na przestrzeni kilku ostatnich lat, strzyżenie psów zyskało na popularności, w związku z czym co i rusz otwierają się nowe salony pielęgnacji psów oferujące usługi fryzjerskie dla zwierząt właśnie, wielu właścicieli zaczyna rozważać tę opcję. Zanim jednak wybierzemy się do psiego fryzjera, warto zastanowić się czy każdego psa można strzyc. Kiedy strzyżenie psa rzeczywiście jest korzystne, natomiast w jakich sytuacjach się je odradza. Jak nietrudno się domyślić strzyc można psy z włosami, które zwykle rosną znacznie dłuższe niż sierść. Natomiast czy można strzyc psy z sierścią?

 

Czy każdego psa można strzyc?

 

Otóż psów z dwiema warstwami sierści nie powinno się strzyc. Warstwa wierzchnia to sierść twardsza i dłuższa, decydująca u umaszczeniu zwierzęcia. Z kolei na warstwę wewnętrzną nazywaną podszerstkiem składają się krótkie, cienkie i puszyste włoski.

 

Strzyżenie psa z podszerstkiem mogłoby zaburzyć naturalny mechanizm obrony przed zmiennymi temperaturami i słońcem. Zresztą, takie psy zwykle mają sierść krótką, maksymalnie średniej długości, która ma stałą, określoną długość, więc ich strzyżenie nie ma sensu. W przypadku m.in. takich ras, jak labrador, owczarek niemiecki, husky czy też border collie (oraz mieszańców tych ras), higiena i pielęgnacja sprowadza się do porządnego ich wyczesywania i oczywiście kąpania w szamponie dla psa. Natomiast jakie są rasy psów do strzyżenia?

 

Rasy psów do strzyżenia

 

Czy każdego psa można strzyc? Nie. Strzyżenie psa jest niewskazane, wręcz szkodliwe w przypadku psów z tzw. podszerstkiem. Z drugiej strony istnieją jednak rasy psów do strzyżenia, czyli rasy, w przypadku których regularne skracanie sierści jest wręcz wskazane. Chodzi tu o psy posiadające wyłącznie jedną warstwę włosów, które rosną na długość. Wówczas to strzyżenie psów ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale też, a może przede wszystkim higieniczne. Minimalizuje ryzyko gromadzenia się brudu i tworzenia się kołtunów. Chroni skórę i sierść psa przed pasożytami, a także zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Do ras psów do strzyżenia (czyli ras z tzw. włosami, które należy regularnie przycinać) zaliczamy m.in.: 

  • – pudla,
  • – sznaucera,
  • – bichon frise,
  • – shih tzu,
  • – maltańczyka,
  • – yorkshire terriera,
  • – hawańczyka.

Komentarze: