Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Czego nie mogą jeść psy?

Choć nasze psy chętnie podjadają różnorodne smakołyki, nie wszystko jest dla nich bezpieczne. Dowiedz się, jakich produktów unikać, dbając o zdrowie Twojego pupila.

Czego nie mogą jeść psy

Zastanawiasz się czasem, czego nie mogą jeść psy i jakie produkty są dla nich szkodliwe? Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy na naszym blogu, prawidłowe żywienie to jedna z najistotniejszych kwestii w opiece nad zwierzętami. O ile nasz pupil na nic nie choruje, nie ma żadnych szczególnych wymagań, właściwe zbilansowanie diety psa nie jest niczym szczególnie skomplikowanym.

Wystarczy zainwestować w dobrej jakości karmę dla psa (najlepiej i suchą, i mokrą) i regularnie, np. dwa razy dziennie mu ją podawać. Wzbogacać możemy o witaminy dla psa i suplementy diety, ale tylko po konsultacji z weterynarzem. Naturalną rzeczą jest natomiast podkarmianie psa tym, co sami przygotowujemy. Oczywiście może to wychodzić na korzyść, lecz tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy doskonale wiemy co mogą, a czego nie mogą jeść psy. Okazuje się, że lista produktów szkodliwych dla psa jest dłuższa niż większość z nas mogłoby się wydawać. Sprawdźmy zatem, czego nie dawać psu, by uchronić go przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Czego nie dawać psu?

Jak już zostało wspomniane na wstępie istnieje sporo produktów szkodliwych dla psa. Właściwie nie sposób wymienić wszystkich. Pośród nich znajdują się zarówno rzeczy, które u większości z nas budzą spore wątpliwości, jak i te, które mało kto posądziłby o to, że mogą być niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zacznijmy może od tego, czego nie mogą jeść psy, a nam, ludziom często wydaje się, że to nie może im zaszkodzić.

Czego nie może jeść pies?

Po pierwsze, kości – gotowane, pieczone, smażone. Choć wizerunek psa z kością w pysku przewija się we wszystkich książeczkach, bajkach dla dzieci itp., spożywanie kości stanowi dla psa ogromne zagrożenie. Poddane obróbce termicznej kości są kruche, łamliwe, ostre – w najgorszym przypadku mogą przebić jelito, a już na pewno spowodują problemy trawienne.

Po drugie, kocia karma. Sporo słyszy się na temat psów, które wprost uwielbiają karmę przeznaczoną dla mruczków. Niestety, ilość białka i tłuszczu w tych karmach (bezpieczna dla kotów) znacznie przekracza zalecane dawki dla psów. Żywienie kotów domowych jest czymś innym niż karmienie psów.  Regularne podawanie psu kociej karmy mogłoby skutkować m.in. chorobą nerek. Co jeszcze? Czego nie dawać psu jeśli zależy nam na jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu?

Produkty szkodliwe dla psa

Lista produktów szkodliwych dla psów niestety nie kończy się na gotowanych/pieczonych/smażonych kościach i kociej karmie. Czego nie mogą jeść psy poza wymienionymi? Czego nie dawać psu, by uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych?

Produkty zakazane dla psów to:

  • – czekolada,
  • – awokado,
  • – kolby kukurydzy,
  • – rodzynki i winogrona,
  • – orzechy makadamia,
  • – pestki jabłek,
  • – cebula,
  • – czosnek i szczypior.

Komentarze: