Co zrobić jeśli mój pies boi się iść do weterynarza?

Odkryj sprawdzone metody i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przygotować Twojego czworonożnego przyjaciela do wizyt lekarskich bez stresu i lęku. Z nami pokonasz wyzwanie i sprawisz, że wizyty u weterynarza staną się bezbolesnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila!

Co zrobić jeśli mój pies boi się iść do weterynarza?

Co zrobić, jeśli mój pies boi się iść do weterynarza?

Co zrobić jeśli mój pies boi się iść do weterynarza? Jednym z największych lęków i najczęstszych fobii wśród psów jest przerażająca wizyta u weterynarza. Dlaczego? Ponieważ na co dzień kojarzą im się ze złymi przeżyciami: nieznanymi zapachami, trzymaniem przez nieznajomego, szczepieniami, badaniami krwi itp. To jest dla nich traumatyczne. Dlatego staramy się pomóc Ci i w tym poście podpowiadamy, co możesz zrobić, aby przezwyciężyć lub zmniejszyć strach psa przed weterynarzem.

Jak sprawić, by Twój pies nie bał się wizyt u weterynarza 

Co zrobić, jeśli mój pies boi się iść do weterynarza?

Wierzcie lub nie, strach przed weterynarzem można dość łatwo przezwyciężyć przy odrobinie czasu i wysiłku. Nawet jeśli strach nie został całkowicie wyeliminowany, wiele z niepokoju twojego psa można złagodzić. Oto kilka wskazówek, które mogą znacznie ułatwić psu następną wizytę:

Zapoznaj swojego psa z konsultacją weterynaryjną

Zrób kilka wizyt towarzyskich u weterynarza. Z reguły psy udają się do weterynarza tylko wtedy, gdy są chore lub kiedy nadszedł czas na ich szczepienia. Spróbuj przejść kilka razy, aby nic się nie wydarzyło, na przykład umówić się na spotkanie, zapytać o coś w recepcji itp. Poproś recepcjonistkę, aby dała Twojemu psu jakiś smakołyk i miło powitała Twojego zwierzaka.

Nie zmuszaj psa 

Normalną rzeczą jest to, że idziesz, gdy jesteś już umówiony na wizytę, więc dobrą praktyką może być wyprowadzenie go na spacer przed przybyciem do kliniki, aby rozładować napięcie. Unikaj ciągnięcia go do drzwi i wyprzedź czas, aby czuł się komfortowo, kiedy sam podchodzi do drzwi, oferuj mu smakołyki i pieszczoty.

 

Przećwicz czynności weterynaryjne w domu

Częścią tego, co sprawia, że wizyty u weterynarza są tak przerażające, jest to, że Twój pies nie jest przyzwyczajony do bycia traktowanym przez nieznajomego, zwłaszcza nie w ten sposób!

Możesz przyzwyczaić psa do tego rodzaju obchodzenia się z nim, ćwicząc w domu. Sprawdź jego uszy, połóż go na stole i potrzymaj, obejrzyj zęby… Rób to wszystko to z wielką delikatnością, ostrożnością i jak zawsze dobrą dawką nagród i w celu „rozpieszczania”.To nie tylko pomoże mu zrozumieć, że tego typu manipulacje nie są dla niego zagrożeniem, ale również wzmocni Waszą więź. Im bardziej Twój pies będzie kojarzył takie czynności z pozytywnymi doświadczeniami, tym łatwiej będzie mu się odprężyć podczas wizyty u prawdziwego weterynarza. Regularne ćwiczenia w domu mogą również pomóc w wykrywaniu wczesnych oznak problemów zdrowotnych u Twojego pupila. Pamiętaj jednak, że choć możesz symulować niektóre czynności weterynaryjne, prawdziwa diagnoza i leczenie powinny być przeprowadzane przez profesjonalistę.  

Co jeśli wszystkie wskazówki, jak uniknąć strachu przed weterynarzem twojego psa, nie działają?

Nawet zrobienie wszystkiego, co wymieniliśmy powyżej, niektórym psom to nie wystarczy. W takich przypadkach można zastosować inny rodzaj rozwiązania.

Jak sprawić, by Twój pies nie bał się wizyt u weterynarza 

Idź zawsze do tego samego weterynarza

Możliwe, że to rozwiązanie sprawi, że Twój pies poczuje się bardziej komfortowo, jeśli zawsze będzie widział tę samą kochającą osobę, która nagradza go smakołykami i pochwałami, gdy dobrze się zachowuje. W takich przypadkach najwygodniejszą i najbardziej ekonomiczną rzeczą jest posiadanie planu zdrowotnego dla swojego zwierzaka. Będziesz spokojniejszy wiedząc, że Twój pies zawsze będzie pod opieką profesjonalnych ekspertów.


Leki przeciwlękowe 

Jeśli jest to ostateczność, niektóre psy tak bardzo boją się weterynarza, że jedyną opcją są leki. Logicznie rzecz biorąc, twój weterynarz będzie musiał oczywiście to ocenić i jeśli zdecyduje się to zrobić, przepisze ci relaksujący produkt, który możesz podać mu w domu przed pójściem do kliniki.

 

Podobnie jak w przypadku każdego strachu lub fobii, musisz wiedzieć, że większość psów nie wyrośnie natychmiast ze strachu przed weterynarzem. Naładuj się cierpliwością i bądź stały w swoich wysiłkach, aby przezwyciężyć ten strach. Porozmawiaj z lekarzami weterynarii i personelem Twojej kliniki weterynaryjnej, będziecie pracować jako zespół i miło będzie wspólnie dzielić się dobrymi wynikami.

 

Komentarze: