Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Co oznacza mruczenie kota?

Co oznacza mruczenie kota

Mruczenie u kota to jedna z typowych cech tych zwierząt i jeden z najbardziej charakterystycznych dźwięków w ogóle. Mruczenie, czyli miarowy, łagodnie wibrujący odgłos o harmonijnej częstotliwości to coś, za czym przepadają wszyscy wielbiciele tych zwierząt. Wszystkie rasy kotów mruczą. Jednak, czym jest mruczenie u kota? Czy istnieją jeszcze jakieś gatunki, które wydają z siebie podobne sygnały? Jak koty mruczą i właściwie dlaczego koty mruczą? Spróbujmy rozwikłać tę zagadkę! Sprawdźmy, co oznacza mruczenie kota!

 

Mruczenie u kota

Mruczenie u kota jest czymś tak bardzo charakterystycznym dla tego gatunku, że właściwie ciężko nam wyobrazić sobie jakiekolwiek inne zwierzę, które wydawałaby taki lub podobny dźwięk połączony z wibracją. Nie bez przyczyny! Okazuje się bowiem, że poza rodziną tzw. małych kotów (poczynając od kotów domowych, kończąc na pumach) żadne inne zwierzęta (wliczając w to lwy i tygrysy, które jedynie ryczą) nie są w stanie w taki sposób mruczeć. Co ciekawe, mimo wielu badań, po dziś dzień, naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić jak koty mruczą. W związku z tym, mruczenie u kota wciąż, przynajmniej w pewnym stopniu pozostaje kocią tajemnicą.

 

Jak koty mruczą?

Nie można mieć wątpliwości co do tego, że mruczenie u kota jest czymś absolutnie unikatowym. Nie do końca da się wytłumaczyć jak koty mruczą. Częściowo zdolność tę przypisuje się znajdującym się u podstawy języka, rozbudowanym kościom gnykowym. Źródła mruczenia u kotów upatruje się również w charakterystycznym rozszerzaniu się fałdów głosowych (szybkiego rozsuwania się i zbliżania do siebie). Tak czy inaczej, mechanizm zachodzenia mruczenia wciąż nie jest w pełni zrozumiały, nie wiadomo jaki organ tak naprawdę wytwarza czy też powoduje ten, z całą pewnością niezwykły dźwięk, czym kot tak naprawdę mruczy. Natomiast, dlaczego koty mruczą? Czy na te pytanie naukowcy znają odpowiedź czy też przyczyny mruczenia u kota są równie zagadkowe, jak jego źródło? Co oznacza mruczenie kota?

 

Dlaczego koty mruczą?

Na tyle, na ile to możliwe wyjaśniliśmy sobie jak koty mruczą. A tak właściwie dlaczego koty mruczą? Czy to prawda, jak zwykło się sądzić, że mruczenie u kota to po prostu wyraz zadowolenia? Co oznacza mruczenie kota? Otóż, jeśli przyjrzymy się sprawie dokładnie, okaże się, że to, dlaczego koty mruczą, jest równie tajemnicze, jak to, jak koty mruczą. Wiele też zależy od typu mruczenia, bo tych jest przynajmniej kilka.

 

W przypadku kociąt i karmiącej je kotki mruczenie to rodzaj komunikacji pomiędzy matką a jej dziećmi. Mruczenie u kota rzeczywiście jest też formą samouspokojenia się, a towarzyszącym mu wibracjom przypisuje się nawet właściwości lecznice. W związku z tym, mruczą również koty chore, cierpiące, również umierające. W większości przypadku jednak, rzeczywiście, mruczenie oznacza po prostu błogostan lub prośbę o opiekę czy spełnienie kociej potrzeby.

Komentarze: