Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Co jedzą szynszyle?

Co jedzą szynszyle

Żywienie szynszyli jest jedną z istotniejszych kwestii w hodowli tych zwierząt. Źle zbilansowania dieta prędzej czy później negatywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu gryzoni. Wobec tego, jeśli chcemy uniknąć typowych dla tego gatunku chorób i schorzeń i zależy nam na tym, aby nasz pupil żył jak najdłużej, powinniśmy zainteresować się tym, co mogą jeść szynszyle, czego nie należy im podawać oraz jakie składniki powinien zawierać każdy posiłek. Zatem, co jedzą szynszyle, jakie produkty mają na nie pozytywny wpływ, w końcu jakie owoce i warzywa jedzą szynszyle? Tym razem wszystko na temat żywienia szynszyli!

 

Żywienie szynszyli

Prawidłowe żywienie szynszyli bez dwóch zdań przekłada się na zdrowie i długość życia tych zwierząt. Podobnie, jak w przypadku pozostałych gryzoni, od tego, co jedzą szynszyle zależy to, ile witamin jest dostarczanych do ich organizmów. Poza tym, odpowiedni pokarm umożliwia naturalną pielęgnację uzębienia, a mianowicie ścieranie zębów – siekaczy i trzonowców, które nigdy nie przestają rosnąć, w związku z czym muszą być systematycznie spiłowywane, właśnie poprzez gryzienie i żucie. W związku z tym, w żywieniu szynszyli istotne jest nie tylko to, co mogą jeść szynszyle, ale również w jakich proporcjach i jak często podajemy tym zwierzętom posiłki. Najłatwiej opierać się na doświadczeniu hodowców i serwować zbilansowaną karmę dla szynszyli.

 

Co mogą jeść szynszyle?

Co jedzą szynszyle? Jakie produkty powinny być swego rodzaju bazą żywienia szynszyli? Otóż właściwie zbilansowana dieta tych gryzoni, podobnie jak wielu innych, w głównej mierze powinna składać się z siana. Około 70-90% zawartości każdego posiłku stanowić musi właśnie sianie, dzięki któremu prawidłowo funkcjonuje układ trawiennych tych zwierząt. Bardzo ważne, aby takie sianko było wysokiej jakości – miało zielonkawy kolor, ładny zapach i pochodziło z terenów nieskażonych spalinami i innymi zanieczyszczeniami powietrza. Co prócz sianka? Co mogą jeść szynszyle? Niezwykle istotnym składnikiem w żywieniu szynszyli są też zioła: mięta, melisa, pokrzywa, nagietek, hibiskus, babka lancetowata, mniszek lekarski oraz gałązki: jabłoni, gruszy, pigwy, jarzębiny, leszczyny lipy, topoli. A co z owocami i warzywami? Jakie owoce i warzywa jedzą szynszyle?

 

Jakie owoce i warzywa jedzą szynszyle?

Siano wraz z niewielką dawką ziół i gałązek to podstawa żywienia szynszyli. Jednak to nie wszystko. Co jedzą szynszyle, co można im podawać poza wymienionymi? Jakie owoce i warzywa jedzą szynszyle? Idealną przekąską dla tego rodzaju gryzoni są suszone owoce i warzywa takie, jak:

  • maliny,
  • truskawki,
  • jabłka,
  • pigwy,
  • kukurydze,
  • marchewki,
  • pietruszki,
  • buraki.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat gryzoni i ich potrzeb zaglądaj często na strony naszego bloga o zwierzętach, gdzie dowiesz się wszystkiego na tematy związane ze zdrowiem, stylem życia i różnorodnością gatunków zwierząt domowych. Właściciele malutkich zwierzaków dowiedzą się między innymi jaka ściółka dla chomika, świnki morskiej czy szczurka jest odpowiednia, oraz czy warto dawać jedzenie człowieka swojemu pupilowi: Czym karmić chomika? Wielbiciele zajęczaków dowiedzą się natomiast jak oswoić królika 🙂

Komentarze: