Choroby psów – wirusowe bakteryjne odkleszczowe

Twojego psa może dotknąć wiele chorób. Wśród nich wyróżniamy te o charakterze wirusowym, bakteryjnym oraz przenoszone przez kleszcze. Poznaj objawy, metody leczenia i zapobiegania, by chronić swojego psa przed niebezpieczeństwami.

Choroby psów

Choroby psów – wirusowe bakteryjne odkleszczowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych pupili. Każdemu właścicielowi psów powinno zależeć na ich jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Jeżeli tutaj jesteś, z Tobą na pewno jest podobnie. Same choroby psów mogą być bardzo różne. Raz jest to wynik wirusów, innym – bakterii. Powszechne są także choroby odkleszczowe u psa. Sprawdzamy, jakie są najczęstsze choroby czworonogów, jakie dają rokowania i jak je leczyć.

Najgroźniejsze wirusowe i bakteryjne zakaźne choroby psów – nosówka i wścieklizna

  • Nosówka u psa – bardzo groźna choroba wirusowa psów, która może zaatakować czworonogi w każdym wieku, o ile są one bez szczepienia. Jako że psie wirusy przenoszą się bardzo łatwo, takie zwierzę musi być odizolowane od innych psów. Podstawowe objawy, jakie daje ta zaraźliwa choroba wirusowa psów, to wysoka temperatura dochodząca nawet do 40 st. Celsjusza. Oprócz tego mogą pojawić się inne objawy, np. ropne zapalenie spojówek, ropny wyciek z nosa, kaszel, suchy nos, osowiałość i mrużenie oczu (zaatakowany układ oddechowy), a także wymioty, biegunka, brak apetytu oraz zapadnięcie gałek ocznych (zaatakowany układ pokarmowy). Później zaatakowany zostaje układ nerwowy, a chory pies zwykle jest usypiany.
  • – Wścieklizna – inna groźna wirusowa choroba psów, ale w tym przypadku wirus jest groźny również dla człowieka. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu z chorym zwierzęciem lub jego śliną. Ten wirus u psów wywołuje różne objawy pojawiające się do 60 dni od zakażenia (m.in. agresja, utrata świadomości, połykanie przedmiotów, ślinienie, brak apetytu na wodę, opadnięcie żuchwy). Jeżeli ten groźny wirus u psa zostanie wykryty, zwierzę musi zostać uśpione. Stąd w Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie.

Wirus u psa – objawy innych chorób

Bakterie i wirusy u psa wywołują także wiele innych chorób, które są mniej lub bardziej groźne dla czworonoga. Należą do nich m.in.:

  • – Wirusowe zapalenia jelit – wirus jelitowy u psa może zaatakować zwierzęta w każdym wieku i jest bardzo groźny. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z chorym zwierzęciem lub jego odchodami. Do najczęstszych objawów choroby zalicza się biegunkę z krwią, brak apetytu, osowiałość czy wymioty, a później spadek masy ciała, zapadnięcie gałek ocznych i odwodnienie. Jeżeli pies nie jest leczony, może zdechnąć już po kilku dniach.
  • – Kaszel kenelowy – zapalenie górnych dróg oddechowych psów przez kontakt z chorym czworonogiem lub jego otoczeniem. Główne objawy to kaszel z odruchem wymiotnym, białe wymioty, podwyższona temperatura ciała, mrużenie oczu, zapalenie spojówek, osowiałość, śluz z nosa, powiększenie węzłów chłonnych czy chrząkanie. Weterynarz podaje dla psa witaminy, antybiotyk oraz środek wykrztuśmy i przeciwkaszlowy.
  • – Leptospiroza – objawy to zaczerwienienie spojówek, powiększenie migdałów, brak apetytu, wymioty, żółta i krwista biegunka, żółty oraz brunatny mocz, żółtaczka, wysoka temperatura. Choroba może też uszkodzić nerki czy wątrobę. Pies może zarazić się przez kontakt z chorym zwierzęciem lub zjadając pokarm zanieczyszczony jego odchodami. Konieczne jest intensywne nawodnienie i podawanie leków w formie antybiotyków. Zaleca się też głodówki.
  • – Syndrom hemoragiczny – dotykająca zwykle młode psy, z objawami podobnymi do leptospirozy. Leczenie, mimo iż często jest nieskuteczne, polega na podawaniu antybiotyków i dożylnych wlewach.
  • – Wirusowe zapalenie wątroby (choroba Rubartha) – choroba o wysokiej śmiertelności. Do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z chorym psem lub jego wydzielinami. Główne objawy to biegunka, wymioty, brak apetytu oraz ból w okolicach mostka. Lekarz weterynarz podaje psu kroplówki, antybiotyki oraz preparaty dla ochrony wątroby, ponieważ choroba może uszkodzić organy wewnętrzne, w tym nerki i właśnie wątrobę.
  • – Herpeswiroza – choroba atakująca głównie młode psy przez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub kontakt płciowy. Szczenięta często nie mają żadnych objawów, ale możliwe są wyciek krwi z nosa, wybroczyny z krwią, niechęć do ssania, wzdęcia brzucha czy wyciek śluzu z nosa. U starszych szczeniąt pojawiają się zapalenia gardła, krtani i spojówek. Leczenie jest trudne. Wirusy giną w temperaturze powyżej 40 st. C, a więc warto zapewnić im wysoką temperaturę. Starsze psy wielokrotnie są tylko nosicielami. Niestety nie pomagają tu same witaminy i dobre odżywianie.

Wybrane choroby psów w podziale na kategorie schorzenia

Oczywiście choroby psów są bardzo liczne i dotykają różne części ciała czworonogów. Zwierzęta mogą zapadać na wiele schorzeń oczu, uszu, organów wewnętrznych czy skóry. Możliwa jest też choroba lokomocyjna u psa. W podziale na kategorie mogą to być m.in.:

  • – najczęstsze choroby skóry u psa (m.in. zapalenie skóry u psa, świerzb, grzybica, alergie skórne, gronkowiec, nużyca, choroby pasożytnicze, nowotwór skóry);
  • – najczęstsze choroby oczu u psa (m.in. wypadnięcie gałki ocznej, wrzód rogówki, zapalenie spojówki i trzeciej powieki, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, skórzak, zaćma, grudkowate zapalenie trzeciej powieki, entropium, ektropium);
  • – najczęstsze choroby uszu u psa (m.in.  zapalenie zewnętrznej części ucha, zapalenia ucha środkowego, stan zapalny ucha wewnętrznego);
  • – najczęstsze choroby nerek u psa (m.in. niewydolność nerek);
    choroby odkleszczowe u psa (m.in. babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza, borelioza).

Choroby psów – co robić?

Niestety, objawy nie zawsze wskazują na poważną dolegliwości. Na pewno groźne są wirusowe choroby nosa u psa, w tym nosówka. Jednak inne choroby skóry oraz organów wewnętrznych mogą być równie niebezpieczne dla zwierzaka. Żeby pies był okazem zdrowia, ważne jest, żeby szczepić swoje czworonogi i regularnie poddawać badaniom w klinice weterynaryjnej. Dają one szanse szybkiego postawienia diagnozy i skutecznego leczenia. Kluczowa może być też dieta weterynaryjna specjalna dla psa z daną chorobą.

Innym razem wystarczy sięgnąć po leki homeopatyczne, które podaje się, jeżeli problemem jest choroba lokomocyjna u psów. W tym przypadku warto też wcześniej przyzwyczaić psa do podróży w transporterze, nie podawać mu jedzenia na ok. 3 godziny przed wyjazdem i zabrać na spacer, aby był on odrobinę zmęczony.

Przeczytaj w naszej bazy wiedzy jak pomagać swoim zwierzętom domowym i jak rozpoznawać najgroźniejsze schorzenia. Dobrze jest potrafić odróżnić na przykład objawy boreliozy u psa odróżnić od mniej inwazyjnych chorób, by nie panikować niepotrzebnie.