Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Alergia pokarmowa u psa

Kichanie, swędzenie, nietypowe objawy? Alergia pokarmowa u psa może być bardziej powszechna niż myślisz. Dowiedz się, jak ją rozpoznać i jak skutecznie nią zarządzać

Alergia pokarmowa u psa

Nietolerancje pokarmowe na różnego rodzaju produkty zdarzają się nie tylko u nas, ludzi, ale również u naszych czworonożnych pupili. Alergia pokarmowa u psa niestety jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ reakcja na alergen nie zawsze występuje bezpośrednio po jego spożyciu. Poza tym, zwierzętom często szkodzą popularne składniki karm dla psów, a objawy nietolerancji pokarmowej u psa przeważnie utrzymują się przez długi okres czasu.

Jednak, jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia, nie powinniśmy się poddawać. Zróbmy wszystko, by rozwikłać zagadkę złego samopoczucia i dolegliwych symptomów u naszego pupila. Tym bardziej, że w większości przypadków, kiedy już będziemy wiedzieli co jest przyczyną problemu, wystarczy wprowadzić dietę eliminacyjną u psa. Zatem, jak przejawia się alergia pokarmowa i co najczęściej uczula psa?

Alergia pokarmowa u psa – Objawy nietolerancji pokarmowej

Nietolerancja czy też alergia pokarmowa u psa to prawdziwe utrapienie dla naszych czworonożnych podopiecznych. Co prawda trudno postawić jednoznaczną diagnozę, ustalić co konkretnie jest przyczyną problemu, za to objawów nietolerancji pokarmowej u psa nie sposób nie zauważyć. Typowym przejawem, który może świadczyć właśnie o alergii na jakiś produkt spożywczy jest świąd, który zwierzęta znoszą z ogromnym trudem.

Psy wprost nie mogą nad sobą zapanować, nieustannie się drapią, liżą, ocierają o ściany i meble. Nierzadko prowadzi to do ran na ich ciele i wydrapanych placków sierści (miejscowego wyłysienia). Poza tym, sierść traci swój naturalny połysk, staje się matowa, czasem pojawia się też łupież u psa. Częstym objawem nietolerancji pokarmowej u psa są również problemy z uszami. Wyraźne zaczerwienienie, wzmożone wydzielanie woskowiny i przykry zapach. W większości przypadków skórnym symptomom alergii pokarmowej u psa niestety towarzyszą kłopoty jelitowo-żołądkowe (biegunka, wymioty). Natomiast, co najczęściej uczula psa i na czym polega dieta eliminacyjna u psa?

Alergia pokarmowa u psa – Co najczęściej uczula psa?

Jeśli naszemu pupilowi coś dolega – cierpi na świąd, ma problemy jelitowo-żołądkowe, a my nie jesteśmy pewni, jaka może być tego przyczyna, powinniśmy przyjrzeć się objawom nietolerancji pokarmowej u psa i poszukać informacji na temat tego, co najczęściej uczula psa. Rzeczywiście coraz więcej zwierząt domowych boryka się z tego typu dolegliwościami.

Tymczasem, uporczywą reakcję alergiczną mogą wywoływać popularne produkty dodawane do karm, przede wszystkim:

  • jaja,
  • ryby,
  • ryż,
  • soja,
  • ziemniaki,
  • drób,
  • jagnięcina,
  • wieprzowina
  • i wołowina.

Zwykle psom szkodzi też gluten, czyli białko takich zbóż, jak pszenica, żyto, jęczmień, owies. Jedyną skuteczną metodą w przypadku alergii pokarmowej u psa jest dieta eliminacyjna. U psa, zresztą tak samo, jak i u ludzi oznacza to wykluczenie z żywienia produktu będącego alergenem.

Gluten może powodować u psów objawy takie jak swędzenie, problemy z trawieniem, zmiany na skórze czy biegunka. Dieta eliminacyjna polega na stopniowym wprowadzaniu do diety pojedynczych składników, obserwując reakcję organizmu psa. W ten sposób możemy dokładnie zidentyfikować, który składnik jest przyczyną alergii. Warto dodać, że eliminacja alergenu z diety powinna trwać co najmniej kilka tygodni, aby zauważyć ewentualną poprawę. W trakcie tego procesu ważna jest też konsultacja z lekarzem weterynarii, który pomoże w prawidłowym dostosowaniu diety dla naszego pupila.

Alergia pokarmowa u psa – Dieta eliminacyjna u psa

Nieleczona lub po prostu niezdiagnozowana alergia pokarmowa u psa niestety pociąga za sobą nieprzyjemne objawy. Nietolerancja pokarmowa u psa ostatecznie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego nie możemy ignorować jej symptomów. Zaniedbanie tego problemu może prowadzić do przewlekłych chorób skóry, zaburzeń trawiennych czy osłabienia ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Regularne obserwowanie zachowania i samopoczucia naszego pupila oraz konsultacja z lekarzem weterynarii są kluczem do wczesnego wykrywania i leczenia alergii.

Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że alergie występują również u zwierząt, a także wiedzieć co najczęściej uczula psa. Jeśli już uda nam się dojść do tego, co szkodzi naszemu czworonożnemu przyjacielowi, powinniśmy czym prędzej wdrożyć dietę eliminacyjną (u psa można zresztą w ten sposób, poprzez eliminowanie z diety poszczególnych składników ustalić, co wywołuje niepożądaną reakcję).

Współcześni producenci oferują specjalistyczne karmy dla psa alergika oraz karmy weterynaryjne dla psa z alergią na konkretny składnik.

Komentarze: